Translations
- (intransitive) To develop.
Conjugations
Indicative Conjugations
The present, imperfect, perfect, and pluperfect (past perfect) tenses in English correspond to "speaks", "spoke", "has spoken", and "had spoken".
Positive conjugation
|
Negative conjugation
|
Positive conjugation
Minä kehityn
|
Negative conjugation
Minä en kehity
|
Positive conjugation
Sinä kehityt
|
Negative conjugation
Sinä et kehity
|
Positive conjugation
Hän kehittyy
|
Negative conjugation
Hän ei kehity
|
Positive conjugation
Me kehitymme
|
Negative conjugation
Me emme kehity
|
Positive conjugation
Te kehitytte
|
Negative conjugation
Te ette kehity
|
Positive conjugation
He kehittyvät
|
Negative conjugation
He eivät kehity
|
Positive conjugation
Passiivi kehitytään
|
Negative conjugation
Passiivi ei kehitytä
|
Positive conjugation
|
Negative conjugation
|
Positive conjugation
Minä olen kehittynyt
|
Negative conjugation
Minä en ole kehittynyt
|
Positive conjugation
Sinä olet kehittynyt
|
Negative conjugation
Sinä et ole kehittynyt
|
Positive conjugation
Hän on kehittynyt
|
Negative conjugation
Hän ei ole kehittynyt
|
Positive conjugation
Me olemme kehittyneet
|
Negative conjugation
Me emme ole kehittyneet
|
Positive conjugation
Te olette kehittyneet
|
Negative conjugation
Te ette ole kehittyneet
|
Positive conjugation
He ovat kehittyneet
|
Negative conjugation
He eivät ole kehittyneet
|
Positive conjugation
Passiivi on kehitytty
|
Negative conjugation
Passiivi ei ole kehitytty
|
Positive conjugation
|
Negative conjugation
|
Positive conjugation
Minä kehityin
|
Negative conjugation
Minä en kehittynyt
|
Positive conjugation
Sinä kehityit
|
Negative conjugation
Sinä et kehittynyt
|
Positive conjugation
Hän kehittyi
|
Negative conjugation
Hän ei kehittynyt
|
Positive conjugation
Me kehityimme
|
Negative conjugation
Me emme kehittyneet
|
Positive conjugation
Te kehityitte
|
Negative conjugation
Te ette kehittyneet
|
Positive conjugation
He kehittyivät
|
Negative conjugation
He eivät kehittyneet
|
Positive conjugation
Passiivi kehityttiin
|
Negative conjugation
Passiivi ei kehitytty
|
Positive conjugation
|
Negative conjugation
|
Positive conjugation
Minä olin kehittynyt
|
Negative conjugation
Minä en ollut kehittynyt
|
Positive conjugation
Sinä olit kehittynyt
|
Negative conjugation
Sinä et ollut kehittynyt
|
Positive conjugation
Hän oli kehittynyt
|
Negative conjugation
Hän ei ollut kehittynyt
|
Positive conjugation
Me olimme kehittyneet
|
Negative conjugation
Me emme olleet kehittyneet
|
Positive conjugation
Te olitte kehittyneet
|
Negative conjugation
Te ette olleet kehittyneet
|
Positive conjugation
He olivat kehittyneet
|
Negative conjugation
He eivät olleet kehittyneet
|
Positive conjugation
Passiivi oli kehitytty
|
Negative conjugation
Passiivi ei ollut kehitytty
|
Conditional Conjugations
The conditional present and perfect moods in English typically correspond to "would" and "would have".
Positive conjugation
|
Negative conjugation
|
Positive conjugation
Minä kehittyisin
|
Negative conjugation
Minä en kehittyisi
|
Positive conjugation
Sinä kehittyisit
|
Negative conjugation
Sinä et kehittyisi
|
Positive conjugation
Hän kehittyisi
|
Negative conjugation
Hän ei kehittyisi
|
Positive conjugation
Me kehittyisimme
|
Negative conjugation
Me emme kehittyisi
|
Positive conjugation
Te kehittyisitte
|
Negative conjugation
Te ette kehittyisi
|
Positive conjugation
He kehittyisivät
|
Negative conjugation
He eivät kehittyisi
|
Positive conjugation
Passiivi kehityttäisiin
|
Negative conjugation
Passiivi ei kehityttäisi
|
Positive conjugation
|
Negative conjugation
|
Positive conjugation
Minä olisin kehittynyt
|
Negative conjugation
Minä en olisi kehittynyt
|
Positive conjugation
Sinä olisit kehittynyt
|
Negative conjugation
Sinä et olisi kehittynyt
|
Positive conjugation
Hän olisi kehittynyt
|
Negative conjugation
Hän ei olisi kehittynyt
|
Positive conjugation
Me olisimme kehittyneet
|
Negative conjugation
Me emme olisi kehittyneet
|
Positive conjugation
Te olisitte kehittyneet
|
Negative conjugation
Te ette olisi kehittyneet
|
Positive conjugation
He olisivat kehittyneet
|
Negative conjugation
He eivät olisi kehittyneet
|
Positive conjugation
Passiivi olisi kehitytty
|
Negative conjugation
Passiivi ei olisi kehitytty
|